Hiroşima Gezilecek Yerler

Çoğumuz Honshu’nun batısında yer alan iç denizin kıyısındaki şehrin ismini, Hiroşima’yı ilk atom bombasının 6 Ağustos 1945’te düşmesiyle duymuştur. Ancak şehrin büyük bir kısmını yok eden, yaklaşık 260.000 kişinin ölümüne ve 160.000 kişinin de yaralanmasına neden olan bir trajedi yaşamasına rağmen Hiroşima, büyük bir toparlanma sürecine girerek, modern çağın en gelişmiş şehirleri arasına girmeyi başarmıştır. 1974’te, on yıllar boyunca yaşanmaz hale geleceğine inandığımız bu olağanüstü şehir, savaş öncesi nüfusunu ikiye katlamıştır. Bugün, Hiroşima dünyanın “barış başkenti” olarak kabul edilir ve Hiroşima Barış Enstitüsü gibi önemli yerlere ve bombalamadan kurtulan önemli yapılara ev sahipliği yapar. Bu örneklerin yanı sıra, şehir 1977 yılından bu yana her Mayıs ayında düzenlenen ve bir milyon ziyaretçiyi çeken Hiroşima Çiçek Festivali gibi önemli kültürel etkinliklerin ve müzelere, galerilere ve bahçelere ev sahipliği yapan canlı, bir o kadar da heyecan verici bir turizm merkezi olmaya devam etmektedir.

Hiroşima Barış Anıtı Parkı

Sonsuz barışa olan ihtiyacı sembolize etmek için yapılan Hiroshima Barış Anıtı Parkı (Hiroşima Heiwa Kinen Kōen) Ağustos 1945’te dünyanın ilk nükleer saldırısının birçok kurbanı anmak için oluşturulmuş bir yer. Patlamanın merkez üssünde, bir zamanlar kalabalık olan şehirde, park, o kader gününün ve onun olayları ile ilgili önemli anıtlar, anılar ve müzeler içermektedir. Her yıl bir milyondan fazla ziyaretçi çekiyor. Renkli kiraz çiçekleri ve bahçelerin yanı sıra, Barış Anıtı Müzesi, Kenotaf Anıtı ve Barış Alevi’nin ve belki de bölgenin en bilinen simgesel yapısı olan Atom Bombası Kubbesi, patlamanın merkez üssünde bulunan eski Sanayi ve Ticaret Odası gibi yapılar bulunmaktadır. Ayrıca bir kuşu tutan genç bir kız heykelleri ve Atom Kubbesi’nin görülebileceği bir beton kemer olan Atom Bombası Kurbanları Anıtı ile Çocuk Barış Anıtı da ilgi çekici yerlerdendir.

Itsukushima Adası Tapınağı

Tapınak Adası olan Miyajima, Japonya’nın en önemli (ve en çok ziyaret edilen) sahil bölgelerinden biridir. 30 kilometrekarelik Hiroshima Körfezi’ni kaplayan ada, Shinto rüzgar tanrısı Susanoo’nun kızları Prenseses Ichikishimahime, Tagorihime ve Tagitsu-hime’a adanan Itsukushima tapınağı ile ünlüdür. İlk olarak MS 811’de bahsi geçen türbenin binaları kazıklarla desteklenen küçük bir koyun sularından çıkmakta ve yüksek gelgitlerde, suyun üzerinde süzülmekte, kırmızı ahşap çerçeveler ve beyaz duvarları ile pitoresk ve renkli bir manzara sergilemektedir. Görülmeye değer bir inşaası bulunmaktadır.

Hiroşima Barış Anıtı Müzesi

Hiroşima Barış Anıtı Parkı’nı ziyaret ederken mutlaka görülmesi gereken yer, kentin atom bombası saldırısına ve dünya barışı meselesiyle ilgilenen çok sayıda sergiye odaklanan çok sayıda ürpertici gösterileriyle Barış Anıtı Müzesi’dir. Müze oldukça sade iki modern binadan oluşmakta ve bombalamanın acımasız gerçekliğini yansıtan çok sayıda grafik sergisini içermektedir. Doğudaki bina bombalama öncesi ve sonrasında Hiroşima’ya anlatıyor; batı binası ise bu kara Ağustos gününün olaylarına odaklanıyor. Hiroşima’nın turistik yerlerinden en popüleri olan Barış Anıtı Müzesi, şehrin yıkımını, savaşın nedenlerini ve sonuçlarını öğrenmek isteyenler için yılda bir milyondan fazla ziyaretçi çekmektedir.

Hiroşima Kalesi

Diğer ismi Sazan Kalesi olan Hiroşima Kalesi, 1619 yılında ünlü samuray savaşçısı Asano’nun Nagaakira’ya girmesinden önce, 1593 yılında, yerel asilzadelerden Fukushima Masanori’nin yaşayacağı bir yer olarak inşa edilmiştir. Kalenin beş katlı ana kulesi, tamamen yeniden inşa edilmiştir. 1958’de hem şehrin tarihi hem de kalenin kendisi ile ilgili bilgi verici bir müze haline getirilmiştir ve ayrıca Hiroşima, liman ve en üst kattan Miyakojima adası manzarası sunar. Kale sınırları içindeki ilgi çekici yerler arasında, bombalamadan sonra radyo yayınları için kullanılan bir beton sığınağının yanı sıra, bir atom bombası ve bir söğüt, çoban ve okaliptüs hayatta kalan 3 ağaç olarak görülebilmektedir.

Shukkei-en Bahçesi

Riverta Nehri’nin kıyısında, eski Güney Çin Sung Hanedanı başkenti Batı Gölü’ndeki meşhur peyzajlı bahçenin bir kopyası ile, 1620’de Kyoto’nun Asano Nagaakira’sı tarafından muhteşem bir şekilde ortaya konan huzur ve sakinlik vahası olan muhteşem Shukkei-en Bahçesi vardır. Bir zamanlar İmparator Meiji’nin evi olan bahçeler 1940 yılında şehre bağışlandıktan sonra halka açılmış ve 1945’teki nükleer saldırının ağır hasarlarına rağmen, 1951’deki tüm eski ihtişamını yeniden kazanmıştır. Birçok bahçe parkuru ve köprülerini, havuzlarını ve akarsularını bolca yudumlarken suyun Ōta’ya çekilmesini izleyebilirsiniz.

Dünya Barış Anıtı – Katedral

Anıtkastre Dünya Barış Anıtı, 1954 yılında Alman Cizvit rahibinin, ilk atom bombasının patladığı anı yaşayan Hugo Lassalle’in isteği üzerine yapılmıştır. Dünya’nın farklı ülkelerinden gelen bir çok parça, anıtın inşaatına dahil edilmiştir ve her biri oldukça büyük önem taşıyan detaylar göze çarpmaktadır. Önde gelen Japon mimar Murano Tohgo tarafından tasarlanan bina, büyük ölçüde birçok ülke tarafından yapılan katkılarla yapılmış ve milletlerin gerektiğinde birlikte çalışabilme yeteneklerinin kanıtı olmuştur. Öne çıkanlar, katedralin, Alman kasabası Bochum tarafından sunulan 46 metre yüksekliğindeki kuledeki dört zilini; Köln şehri tarafından sağlanan görkemli organı; Düsseldorf’un bronz kapıları; ve Belçika tarafından sunulan sunağıdır.

Mitaki-dera ve Fudoin Tapınakları

Hiroşima’nın en güzel ve en çekici tarihi tapınaklarından biri de Mitaki-dera’dır. Başlangıçta MS 809’da inşa edilmiş ve savaştan sonra yeniden inşa edilmiş olan yapı, muhteşem geleneği ile ünlüdü. Sonbaharın geldiği yerde, akçaağaç rengi değişirken, bir dizi canlı kırmızılar ve altınlar ortaya çıkar. Mitaki Dağı’nın eteklerinde yer alan ve Three Falls Tapınağı olarak da bilinen tapınak, kırmızı lacivertli ‘pagoda’sı, Tahoto ve yakınlardaki şelaleleriyle dikkat çekiyor. Ayrıca görülmeye değer diğer yerler arasında, 14. ve 16. yüzyıllar arasında Muromachi dönemi mimarisinin güzel bir örneği olan ve ulusal bir hazine olarak adlandırılan oyulmuş bir heykelin bulunduğu Ana Salon ve Fudoin Tapınağı yer almaktadır.

Hiroşima Sanat ve Diğer Galeriler Müzesi

Sekiz galeriden oluşan Hiroshima Sanat Müzesi, görülmeye değer dünyaca ünlü sanat galerilerinden sadece bir tanesidir. Zirveler arasında Monet, Renoir, Degas, Maillol ve Picasso gibi Avrupalı üstatlar tarafından Romantik ve İzlenimcilik gibi önemli hareketlerin yanı sıra Ryohei Koiso ve Yuzo Saeki gibi önde gelen Japon sanatçıların da yer aldığı resim koleksiyonu yer alıyor. Ayrıca 1968 yılında açılan Hiroşima Valiliği Sanat Müzesi’ni (Hiroshima Kenritsu Bijutsukan) ziyaret edebilir ve atom bombasıyla ilgili sanat koleksiyonları ve bir çocuk galerisi de dahil olmak üzere yerel sanatçıların çalışmalarına odaklanabilirsiniz. Hiroshima Kenti Çağdaş Sanat Müzesi (Hiroshima-shi Gendai Bijutsukan), birçok kalıcı ve geçici sergisi ile de görülecek bir diğer önemli yerdir.

Hiroşima Kenti Ulaşım Müzesi ve Diğer Müzeler

Savaş ve barışla ilgili birçok güzel müzeye ek olarak, Hiroshima’nın diğer birçok cazibe merkezi de bulunuyor. Bunlardan en popüler olanlarından biri, 1945 yılındaki yıkımdan kurtulan ünlü “A-Bomba Tramvayı” da dahil olmak üzere, eski tramvaylar  koleksiyonu ile Hiroşima Kenti Ulaşım Müzesi’dir (Hiroşima-shi Kōtsū Kagakukan). Hiroşima Çocuk Müzesi (Hiroshima-shi Kodomo Bunka Kagakukan) çok sayıda uygulamalı, interaktif bilim sergileri ve bunların yanı sıra mükemmel bir Planetaryum ile saatlerce eğlendirecek özelliklere sahiptir. Ayrıca, hava durumu ve etkilerini keşfetmek için Hiroshima City Ebayama Meteoroloji Müzesi (Hiroshima-shi Ebayama Kishōkan), yerel endüstri ve tarımla ilgili görüntüleriyle Hiroshima Kent Tarih ve Geleneksel El Sanatları Müzesi de keşfetmeye değer diğer önemli yerlerdir.

Hiroşima Şehri Asa Zooloji Parkı

1971’de açıldığı günden bu yana şehir yönetimi tarafından sahip olunan ve işletilen Hiroşima Şehri Asa Zooloji Parkı, bölgedeki birçok kimi zaman da hayati önem taşıyan müze ve anıtlardan eğlenceli (ve kesinlikle daha az yoğun) bir kaçamak yeridir. 124 dönümlük bir alanı kaplayan hayvanat bahçesi, aslanlar, zürafalar ve gergedanlar da dahil olmak üzere Afrika hayvanları ile birlikte az sayıda panda ve dev Japon semenderi gibi yerli türler de dahil olmak üzere 170 tür hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Çocukların hayvanları besleyebildiği bir yeri de mevcuttur. Kentin banliyölerinde yer alan hayvanat bahçesine toplu taşıma ile şehir merkezinden kolayca ulaşılabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here